S koupí nového bydlení nepřibudou novému vlastníkovi jen radosti, ale i starosti. Jednou z nich je povinnost zaplatit jednorázovou daň z nabytí nemovitých věcí, každoročně pak nového majitele čeká pravidelný poplatek z nemovitosti.
Ne každý ale ví, jak placení těchto daní funguje. Kam a v jaké výši je třeba daný obnos zaslat?
Daň z nabytí nemovitých věcí se vypočítává z daňového přiznání k nemovitým věcem. Nezbytnou součástí formuláře je zevrubný popis nemovitosti i pozemku, na kterém stojí. Kromě toho je nutné vyplnit také obec, pod kterou dům či byt spadá, a určit povahu vašeho právního vztahu k dané nemovité věci.
V případě nabytí nemovitosti (koupí, darem i dědictvím) se přiznání podává do tří měsíců od vkladu práva do katastru nemovitostí. Tato lhůta začíná běžet první den následujícího měsíce, ve kterém byl vklad proveden. V případě daně z nemovitosti či při výrazné úpravě nemovitosti nebo pozemku jej stačí podat do 31. ledna následujícího roku.
Nezapomeňte také na to, že přiznání podáváte na finanční úřad v oblasti, pod kterounemovitost či pozemek spadá. Na vašem trvalém bydlišti v tomto případě nesejde.
Zatímco donedávna ležela povinnost platby daně za prodej domu či bytu na bedrech prodávajícího, od 1. listopadu 2016 ji platí kupující.
Daň z nabytí nemovité věci činí 4 % z kupní ceny (tedy 40 000 Kč na každý milion korun kupního obnosu) a vypočítává se právě na základě podaného daňového přiznání.
S prodávajícím se samozřejmě lze dohodnout na rozložení dané částky mezi obě smluvní strany, z právního hlediska spočívá ovšem splatnost daně z nabytí nemovitosti na kupujícím – a na něm ji také bude finanční úřad v případě neuhrazení vymáhat.
Daň z nabytí nemovitosti se vás netýká v případě, že jste prvním nabyvatelem vlastnického práva (tedy v případě, že jste dům postavili), popř. pokud jste se vlastníkem nemovitosti stali do pěti let od chvíle, kdy úřady uznali stavbu za obyvatelnou.
Stejně tak se daň z nabytí nemovité věci neplatí ani v případě, že jste se stali majitelem družstevního bytu.
Nemovitosti nejsou zatíženy daní jen při koupi – rok co rok je nutné zaplatit daň z toho, že dům či byt zkrátka “je”. Daň z nemovitosti se týká většiny vlastníků bytových jednotek, pozemků i domů.
Výše daně z nemovitých věcí se odvíjí od počtu pater nemovitosti, zastavěné plochy i plochy pozemku. U něj hraje roli i to, zda jde o stavební parcelu popř. zda je daný pozemek veden jako orná půda. Zásadní je i lokalita, ve které se pozemek či stavba nachází.
Obce mohou daň z nemovitosti až několikanásobně navýšit. Zatímco na venkově zaplatíte částku ve výši vypočítaného daňového základu, v Praze po vás bude finanční úřad chtít pětinásobek vypočtené daně.
Od daně z nemovitosti vás úřad osvobodí, pokud splňujete jednu nebo více následujících podmínek:
Výjimka z placení daně nevzniká automaticky, musíte o ni požádat vyplněním příslušné části daňového přiznání k nemovitosti.
Informujte své okolí
Řešíte vy nebo někdo ve vašem okolí daně z nemovitosti? Sdílejte článek na sociálních sítích nebo si rovnou domluvte bezplatnou konzultaci!